W ramach Fund_akcji wspieramy harfę laserową!

W ramach konkursu Fund_Akcja mamy okazję dofinansowywać niezwykłe projekty, wynikające z pasji naukowców studiujących lub pracujących na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jednym z takich projektów, które zostały zrealizowane dzięki naszym środkom w ramach ostatniej edycji konkursu była budowa harfy laserowej. Pomysłodawcy oraz wykonawcy projektu to członkowie Studenckiego Koła Naukowego Fizyków Fusion.

Harfa laserowa jest instrumentem elektrooptycznym skonstruowanym na postawie działania harfy akustycznej powszechnie znanej z sal koncertowych. Głównymi elementami elektronicznego odpowiednika harfy są lasery, które pełnią rolę strun, detektory odczytujące sygnał przecięcia struny, kontrolery oraz głośniki. W zależności od zaprojektowanego przez producenta rozwiązania harfy laserowej dźwięk może być generowany lub odtwarzany.

Cały proces budowy harfy był od samego początku starannie przemyślany i zaplanowany. Zaczęło się od spotkań koncepcyjnych, później zakupy niezbędnych elementów oraz godziny spędzone na lutowaniu, na koniec testowanie, czy wszystko działa jak należy. W efekcie powstał instrument, który posłuży do popularyzacji nauki. Dzięki harfie nasi naukowcy będą przybliżać słuchaczom zagadnienia z zakresu elektroniki, akustyki, a także cech charakterystycznych promieniowania laserowego.

Taka forma popularyzacji jest nam niezwykle bliska. Realizujemy ją na co dzień w naszym Laboratorium Wyobraźni. Tym bardziej cieszy nas, że możemy wspierać podobne projekty.

Studenckie Koło Naukowe Fizyków Fusion jest znane z innych niezwykle ciekawych pomysłów. Jego członkowie są autorami m.in. kolejki magnetycznej, która powstała w ramach poprzednich edycji Fund_akcji. Nie możemy się doczekać kolejnych projektów.