Studencka ławeczka na stulecie

Studencka ławeczka na stulecie

Ławeczka Studenta i Studentki stanęła przed DS „Hanka” przy al. Niepodległości w Poznaniu. To piąta ławeczka – pomnik upamiętniająca ważną dla historii UAM postać. Pierwsze cztery przedstawiają założycieli Wszechnicy Piastowskiej – dzisiejszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podłoże ławeczki wykonano z szarego, polerownego granitu strzegomskiego, odlew powstał z brązu. Studentka trzyma w ręku laptop, student książkę, na której widnieje cytat. Są to słowa pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego, prof. Heliodora Święcickiego, które kierował właśnie do studentów: „Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i słońc wielkich”.

Powstanie ławeczki Studenta i Studentki zamyka zamysł Fundacji, który powstał 10 lat temu – aby uhonorować najważniejsze postaci dla historii UAM. Ławeczka Studenta i Studentki UAM łączy historię z teraźniejszością i zwraca się ku przyszłości. To studenci są solą Uczelni, to oni opuszczając mury Uniwersytetu idą w świat, zakładając własne biznesy, tworząc innowacje, rozwijając nasz kraj gospodarczo, społecznie i kulturalnie.

Lokalizacja pomnika jest nieprzypadkowa. Akademik „Hanka” mieści się w centrum miasta i jest najstarszym poznańskim domem studenckim.

Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala. Ławeczkę wykonała pracownia rzeźbiarsko-odlewnicza „Garstka Studio” S.C. Piotr Garstka, Andrzej Garstka.