Obchody „Urodzin planetoidy 1572 Posnania”
Obchody „Urodzin Planetoidy 1572 Posnania”
18 listopada odbędzie się spotkanie „urodziny Planetoidy 1572 Posnania”. Miłośników astronomii i małych planet zapraszamy, na godz. 17:00, do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie finansowane jest głównie ze środków otrzymanych w konkursie Fund_Akcja z Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jesienią 1949 roku, 22 września, w parku Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu, na zabytkowym już teleskopie Zeiss’a, Jerzy Dobrzycki i Andrzej Kwiek odkryli planetoidę, która na cześć miasta Poznania otrzymała nazwę – Posnania i numer katalogowy 1572. Jest to jedyna odkryta dotychczas planetoida w mieście.

Z okazji obchodów „urodzin planetoidy 1572 Posnania” zaplanowano prelekcje o planetoidach, warsztaty astronomiczne oraz obserwację nieba przez teleskop. Podczas wydarzenia możliwa będzie także obserwacja tego, jak powstaje model planetoidy Posnania na drukarce 3D.

Na warsztaty i wykłady obowiązuje rejestracja. Zapisy online rozpoczynają się 11 listopada, od godz. 15:00. Tematyka spotkań oraz linki do rejestracji znajdują się na stronie Instytutu Obserwatorium Astronomicznego, link tutaj.

Obchody „Urodzin planetoidy 1572 Posnania” to kolejny projekt zrealizowany ze środków w ramach konkursu Fund_Akcja FUAM.