Listopadowy Wieczór z Teatrem Wielkim

Listopadowy Wieczór z Teatrem Wielkim

Poznańska Opera i Fundacja UAM zaprasza na kolejne spektakle w ramach „Wieczora UAM z Teatrem Wielkim”. W listopadzie 2019 r. Teatr Wielki zaprasza na następujące przedstawienia:

  • 07.11. (czwartek), godz. 19.00 MANRU
  • 17.11. (niedziela), godz. 18.00 FAUST
  • 19.11. (wtorek), godz. 19.00 FAUST

Dla pracowników Fundacji UAM oraz doktorantów i pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dostępne są promocyjne bilety w cenie 30 zł. Aby skorzystać z promocji należy przy zakupie podać w kasie hasło „Fundacja UAM”.

Opis dzieł:

***MANRU

Manru to VIP-opera. Nie dość, że stworzona przez ówczesnego celebrytę, to jeszcze wystawiona w słynnej Metropolitan Opera, czym nie każde polskie dzieło może się pochwalić. Jak to się w takim razie stało, że ten popularny kiedyś tytuł współczesnemu odbiorcy mówi tak niewiele? Cóż, sława to kapryśna niewiasta i choć nazwisko Ignacego Jana Paderewskiego zapisało się w historii na stałe, to Manru przykrył kurz bardziej popularnych utworów. Przyszła jednak moda na odkurzanie dzieł narodowych twórców i to jej zawdzięczamy powrót historii Ulany i Manru. Powrót triumfalny i monumentalny, którego wartość jest wprost proporcjonalna do… wartości motocykli pewnej znanej marki na scenie.
Szczególnie polecane motocyklistom i celebrytom.

***FAUST

opera w pięciu aktach
libretto: Jules Barbier i Michael Carré
Reżyserka na nowo odczytuje operę francuskiego kompozytora. W jej wizji tytułowy bohater to renesansowy naukowiec i humanista, który poświęcił całe życie studiowaniu natury rzeczy i świata. Jednak mimo starań nie uzyskał pełnego zrozumienia mechanizmów, które nim rządzą, gdyż odciął się od ludzi i zamknął w bastionie intelektu. Widząc kres swych dni, w akcie desperacji i w obliczu milczenia Boga, przyzywa do siebie Szatana. Skuszony wizją młodości i drugiej szansy na zgłębienie tajemnic istnienia, Faust pozwala Mefistofelesowi zabrać się w podróż do dnia dzisiejszego. Świat, który widzi, zdaje mu się groteskowy, przerażający i pełen podziałów. Żyje w nim jednak Małgorzata – według Fausta jedyna nadzieja na zbawienie. Ona zdaje się być najpełniejszym odzwierciedleniem idei humanizmu, w którą tytułowy bohater żarliwie wierzy. Kieruje się współczuciem i zrozumieniem dla cudzej inności, duchowością daleką od bigoterii jej brata Walentego i reszty społeczeństwa. Małgorzata przygarnia pod swój dach zagubionego Siebela – to jej lojalność pozwala Faustowi porzucić optykę swej ery i zobaczyć ją jako silną i niezależną kobietę gotową stawić czoła społeczeństwu w obronie swych praw oraz wartości, w które wierzy. Czy Małgorzacie uda się wyzwolić z pułapki naszych czasów, czy Faust zdoła dorosnąć i zmężnieć, czy Mefistofeles odrzuci wiążącą mu ręce neutralność? Czy też zwyciężą Walentynowie, Wagnerowie i Marty dnia dzisiejszego – strażnicy status quo. Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy na spektakl.