Laureaci konkursu „Doskonałość w Nauce-Użyteczność w Praktyce” zostali nagrodzeni!

Laureaci konkursu „Doskonałość w Nauce – Użyteczność w Praktyce” zostali nagrodzeni!

W poniedziałek, 27 lutego br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla Laureatów konkursu „Doskonałość w Nauce – Użyteczność w praktyce”. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali prof. UAM dr hab. Mirosława Dabert z Wydziału Biologii oraz dr Łukasz Szoszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji.

Uroczystość otworzył prof. dr hab. Hieronim Maciejewski, Prezes Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, który powitał zebranych gości oraz przedstawił ideę konkursu.

Podczas uroczystości Laureaci zaprezentowali swoje fascynujące, interdyscyplinarne i międzynarodowe projekty badawcze oraz ich wpływ na rozwiązywanie konkretnych wyzwań i problemów. Prof. Mirosława Dabert opowiedziała o badaniach nad kopalnym DNA oraz  w zakresie genotypowania ludzi. Dr Łukasz Szoszkiewicz  przedstawił możliwości płynące z zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji w badaniach nad ograniczaniem praw człowieka na świecie.

Celem inicjatywy konkursu „Doskonałość w Nauce-Użyteczność w Praktyce” jest uhonorowanie wybitnych naukowców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, których badania naukowe cechują się innowacyjnością i potencjałem praktycznego zastosowania na rzecz społeczeństwa lub w gospodarce.

Łączna pula nagród w tegorocznej edycji konkursu wynosi 50 000 zł.

fot. Jagoda Haloszka