Humaniści,  lingwiści, artyści i uczniowie na pokładzie VII Festiwalu Kultury Walijskiej Eisteddfod!

Humaniści,  lingwiści, artyści i uczniowie na pokładzie VII Festiwalu Kultury Walijskiej Eisteddfod!

20 maja w Collegium Heliodori odbył się Siódmy Festiwal Kultury Walijskiej Eisteddfod UAM zorganizowany przez dr Martę Listewnik z Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki oraz studentów kierunku filologia angielsko-celtycka. Festiwal jest polskim odwzorowaniem walijskich eisteddfodów. Celem Eisteddfodu UAM jest szerzenie wśród młodzieży szkolnej i w społeczności akademickiej wiedzy o kulturze i literaturze Walii i innych krajów celtyckich oraz stworzenie młodym ludziom okazji do rozwijania swoich talentów w różnorodnych dziedzinach artystycznych i literackich.

Uczestnicy Festiwalu mogli sprawdzić się w konkursach: języka angielskiego, piosenki celtyckiej, literackim i plastycznym. Studenci  rywalizowali w konkursie tłumaczeniowym. Laureatami zostali: Magdalena Brożek (II LO w Poznaniu), Anetta Adamczewska (Technikum Poligraficzno-Administracyjne w Poznaniu), Aleksandra Cieciórska (UAM). Wydarzenie uświetnił występ harfiarki- Barbary Karlik.

W ostatniej części festiwalu odbyła się ceremonia uhonorowania laureatów konkursów literackich w kategoriach proza i poezja. Podczas walijskich Eisteddfodów zwycięzcy tych konkursów otrzymują specjalne nagrody w postaci Medalu oraz Tronu wręczanych na specjalnej ceremonii z udziałem „Druidów”. Publiczność miała okazję obejrzeć odwzorowanie owej ceremonii dzięki udziałowi przebranych studentów filologii angielsko-celtyckiej. Medalistą został Daniel Sokulski, student II roku na WA, zaś Tron i tytuł Arcypoetki przypadł Orze Walkowskiej, uczennicy II LO w Poznaniu.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że festiwal po raz kolejny stał się okazją do popularyzacji nauk humanistycznych i wiedzy o mało znanej w Polsce kulturze walijskiej, a Fundacja UAM mogła dołożyć swoją cegiełkę do realizacji tego wydarzenia.

fot. archiwum organizatora