Fund_akcja wspiera popularyzowanie fizyki na oddziałach szpitalnych

Fund_akcja wspiera popularyzowanie fizyki na oddziałach szpitalnych

Popularyzacja nauki to działalność niezwykle bliska naszemu fundacyjnemu sercu. Wiemy jak ważne jest pokazywanie dzieciom, że nauka otacza nas z każdej strony i wiąże się z niesamowicie interesującymi zjawiskami. Jeszcze ważniejsze wydaje się opowiadanie o tym dzieciom, które z przyczyn zdrowotnych mają utrudniony dostęp do edukacji, eksperymentowania, poznawania świata, a czas spędzają na oddziałach szpitalnych. Naukowcy z Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego oraz Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki UAM, pod przewodnictwem dr Iwony Iwaszkiewicz-Kostki od kilku już lat odkrywają przed najmłodszymi tajemnice zjawisk fizycznych podczas wydarzeń odbywających się na Wydziale Fizyki UAM oraz w poznańskich szpitalach przy ul. Szpitalnej i ul. Krysiewicza. Od tego roku, dzięki środkom pozyskanym w ramach Fund_akcji mogą to robić przy pomocy sprzętu – maszyny elektrostatycznej oraz zestawu do optyki geometrycznej.

Podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy bawili się ze światłem, poznawali elektrostatykę przy użyciu balonów, były iskry, grzmoty, lasery, kolorowe bączki, a także ogniste miecze Jedi oraz zawody w siłowaniu na półkule magdeburskie i rozdzielanie „zassanych” ksiąg telefonicznych. Na koniec, ku ogromnej radości, każdy otrzymał upominek.

Cieszymy się, że wsparliśmy ten projekt. Zakupiony sprzęt z pewnością posłuży podczas kolejnych warsztatów. Wierzymy, że skala wydarzenia będzie z roku na rok coraz większa, a Fizycy z UAM będą kontynuować swoją wspaniałą działalność popularyzacyjną, zachęcając tym samym młodych ludzi do odkrywania świata i poszerzania swojej wiedzy bez względu na napotykane trudności.