Fund_Akcja ma siłę sprawczą – realizują się już pierwsze projekty!

Fund_Akcja ma siłę sprawczą – realizują się już pierwsze projekty!

14 maja 2019 roku na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych, z okazji 35-lecia działalności naukowej na Spitsbergenie, zostały zorganizowane warsztaty dla młodzieży pn. „Dzień polarny – tam, gdzie słońce nie zachodzi” pod kierownictwem dr Magdaleny Kugiejko.  Inicjatywa była finansowana z III edycji konkursu Fund_Akcja, organizowanego przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zaproszono około 90 licealistów wraz z nauczycielami ze szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Cykl warsztatów składał się  dziesięciu 20-minutowych części poświęconych odrębnym aspektom badań polarnych. Prelekcje odbywały się w różnych miejscach Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, jakimi m.in. były: pracowania meteorologiczna znajdująca się na dachu budynku, laboratorium dendrologiczne, sale wykładowe i komputerowe oraz obszar przy Różanym Strumieniu. Dotyczyły one m.in. logistyki w obszarach polarnych, szybkiego tempa topnienia lodowców, pomiaru przepływu ilości wody w rzekach, specyfiki roślinności tundry, a także warunków atmosferycznych na Spitsbergenie. Ponadto przeprowadzono warsztaty, podczas których uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności obsługi dronów oraz późniejszego wykorzystania materiałów do tworzenia map.

Głównym celem wydarzenia było nawiązanie bezpośredniego kontaktu z uczniami, którzy interesują się geografią i glacjologią. Na zakończenie Dnia Polarnego opiekunowie wraz ze swoimi grupami udali się do auli, gdzie przeprowadzono quiz sprawdzający zdobytą dotychczas wiedzę oraz podsumowano całe wydarzenie. Mamy nadzieję, że sposób, w jaki zaaranżowano całą imprezę sprawi, że uczniowie z chęcią wrócą na Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych już jako studenci, aby poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć cenne doświadczenie.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które włączyły się w organizację, prowadzących warsztaty i wolontariuszy!