Doskonałość w nauce-użyteczność w praktyce
O konkursie
Fundacja UAM wraz z działającym w jej strukturach Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym od lat stawia na praktyczny wymiar nauki! W 2019 roku, z okazji 100-Lecia Uniwersytetu Poznańskiego ustanowiliśmy Nagrodę „Doskonałość w Nauce-Użyteczność w Praktyce”, przyznawaną wybitnym Naukowcom UAM, wdrażającym wyniki swoich badań do praktyki gospodarczej lub społecznej.
Kto może zostać Laureatem
Konkurs adresowany jest do pracowników badawczo-dydaktycznych UAM posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, których osiągnięcia naukowe cechują się innowacyjnością oraz potencjałem praktycznego zastosowania. Nagrody przyznawane są w 2 kategoriach:
- Nauki społeczne, nauki humanistyczne, nauki o języku i literaturze,
- Nauki ścisłe, nauki przyrodnicze.
Kryteriami, na podstawie których Kapituła wyłania Laureatów jest dorobek naukowy (publikacje naukowe, patenty, granty badawcze) oraz sukcesy w zakresie współpracy z biznesem (wdrożenia, udzielone licencje, usługi badawcze, udoskonalanie technologii) lub na rzecz społeczeństwa.
Nabór wniosków
Nabór wniosków do konkursu ogłaszany jest na stronie internetowej Fundacji UAM oraz UAM. Kandydatów na Laureatów zgłaszają Dziekani. Każdy z Dziekanów, może zgłosić 1 Kandydata, wypełniając formularz, w którym należy przedstawić osiągnięcia Kandydata z ostatnich 5 lat. Oceny zgłoszonych kandydatur dokonuje Kapituła w składzie: Prezes Zarządu Fundacji UAM, Prorektor UAM ds. nauki, Prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką oraz Przedstawiciel Fundacji UAM.
Laureaci Konkursu
Przyznaliśmy już 6 Nagród w łącznej wysokości 150 tys. zł.
Laureaci I Edycji Nagrody „Doskonałość w Nauce-Użyteczność w Praktyce”:
prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM,
prof. dr hab. Robert Pietrzak, Wydział Chemii UAM
prof. UAM dr hab. Krzysztof Dyczkowski, Wydział Matematyki i Informatyki UAM
Laureaci II Edycji Nagrody „Doskonałość w Nauce-Użyteczność w Praktyce”:
prof. UAM dr hab. Jędrzej Kociński, Wydział Fizyki
prof. UAM dr hab. Aleksandra Lis-Plesińska, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa