Co z tym klimatem? Lekcja z przeszłości
„Co z tym klimatem? Lekcja z przeszłości” to temat kolejnego Uniwersyteckiego Wykładu na Zamku, który poprowadzi prof. dr hab. Tomasz Goslar.

„Co z tym klimatem? Lekcja z przeszłości” odbędzie się 19 marca 2024 r. o godz. 18:00 w Sali pod Zegarem w Centrum Kultury Zamek. Wykład będzie dotyczył tego co działo się z naszym klimatem w przeszłości.

Życie na Ziemi zawdzięczamy sprzyjającym warunkom, takim jak np. para wodna, czy dwutlenek węgla (CO2), ponieważ bez nich nasza planeta byłaby o ponad 30°C chłodniejsza. Gazy cieplarniane są więc niezbędne dla naszego funkcjonowania, jednak działania człowieka zwiększają stężenie CO2, co spowodowało wzrost temperatury o ok. 1,5°C.

W przeszłości klimat Ziemi również ulegał zmianom poprzez wahania stężenia CO2 w powietrzu. Przykładowo, 50 milionów lat temu dwutlenku węgla w atmosferze było 2,5 razy więcej, a klimat był o 10 stopni cieplejszy niż dziś. Przez to temperatury sprzyjające życiu były tylko w rejonach podbiegunowych. Ochłodzenie do warunków jakie znamy dokonało się dzięki mechanizmom powodującym stopniowe obniżanie zawartości CO2 w powietrzu. Niestety, mechanizmy te są tak powolne, że w skali istnienia cywilizacji powodowany przez nas wzrost dwutlenku węgla trzeba uznać za niemal nieodwracalny.

O wykładowcy

co z tym klimatem

Prof. dr hab. Tomasz Goslar – dr hab. nauk fizycznych, profesor nauk o Ziemi, profesor zwyczajny na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Specjalista z zakresu geochronologii i zastosowań radioizotopów w badaniach zmian środowiska w przeszłości. Dodatkowo laureat nagrody Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej w 2014 roku. Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji naukowych, cytowanych (według Google Scholar) ponad 7000 razy. W 2001 roku zorganizował Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe, którym kieruje do dziś, i które datowało ok. 150 tys. próbek dla niemal 5000 badaczy (geologów, geografów, archeologów i in.) z ponad 2000 instytucji z całego świata.

Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK, Fundacja UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum UAM.