9 kwietnia zapraszamy na turniej „Szermierka buduje relacje”

 

9 kwietnia zapraszamy na turniej „Szermierka buduje relacje”

W piątek, 9 kwietnia, odbędzie się turniej „Szermierka buduje relacje”, organizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Klub Uczelniany AZS UAM Poznań. 

Poznań jest czołowym ośrodkiem floretowym w Polsce, a UAM może poszczycić się Zawodniczkami, które zdobywają medale w Mistrzostwach Świata i Europy. Piątkowy turniej to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także promocja fechtunku oraz przybliżanie zasad tego sportu.

„Mimo zmian, jakie przeszedł fechtunek przez stulecia, niezmienny od lat pozostał swoisty kodeks etyczny i ceremoniał. Wymieńmy w tym miejscu tradycyjny biały kolor i krój ubrania szermierczego oraz obowiązkowe czynności, jakimi są specjalne ukłony przed i po walce. To wszystko sprawia, że szermierka jest naprawdę wyjątkową dyscypliną  sportową, którą warto popularyzować wśród społeczeństwa” – pisze dr Mateusz Witkowski, Dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM.

Rangi wydarzeniu dodaje fakt, że w studio, w roli eksperta zasiądzie Adam Konopka, Prezes Polskiego Związku Szermierczego, a partnerami imprezy są ministerstwa Nauki i Edukacji, Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polski Związek Szermierczy, a także Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania. Podczas gali wystąpią cenione, utalentowane i wielokrotnie nagradzane zawodniczki KU AZS UAM Poznań: Hanna Łyczbińska, Martyna Długosz, Julia Walczyk oraz Marika i Julia Chrzanowskie.

Turniej „Szermierka buduje relacje” odbędzie się bez publiczności, ale będzie transmitowany. Walki eliminacji grupowej rozpoczną się o 15:00 i można je obejrzeć na stronach internetowych www.uamsport.pl oraz www.pzszerm.pl, a od 19:00 półfinały i finały transmitowane będą na antenie TVP Poznań. 

Gorąco zachęcamy do śledzenia wydarzenia i cieszymy się, że mogliśmy wspomóc finansowo jego organizację. Jako Fundacja UAM, wspierająca środowisko akademickie, doceniamy takie inicjatywy i przede wszystkim wybitnie uzdolnioną młodzież.