Opera na maj

Opera na maj. Wieczór z Teatrem Wielkim w maju.

W maju poznańska opera zaprasza na trzy spektakle objęte promocyjną ceną 30 zł. Z promocji mogą skorzystać pracownicy Fundacji UAM oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po podaniu w kasie hasła „Fundacja UAM”. Zapraszamy na:

15.05. godz. 19.00 TROJAn
18.05. godz. 19.00 CZARODZIEJSKI FLET
19.05. godz. 19.00 CZARODZIEJSKI FLET

Czarodziejski flet
Wolfgang Amadeusz Mozart
Kierownictwo muzyczne:Gabriel Chmura
Reżyseria i kostiumy: Sjaron Minailo
Dramaturgia: Krystian Lada
Scenografia: Douwe Hibma
Kierownictwo chóru: Mariusz Otto
Opis: Śmierć Praojca pozostawia mityczną społeczność rozdartą między dwiema radykalnymi frakcjami. Pojawienie się księcia Tamino wyzwala nową energię w zastygłych strukturach i budzi nadzieję na odnalezienie balansu pomiędzy siłami światła i ciemności. Czy nowej generacji uda się wyzwolić ze społecznych mechanizmów zainstalowanych przez ich przodków? Czarodziejski flet, śpiewogra W. A. Mozarta, to kolaż rozmaitych gatunków i rejestrów, od najniższych po najwyższe i od rubaszności po patos. Performer i reżyser Sjaron Minailo odczytuje dzieło Mozarta jako medytację na temat mechanizmów operujących społeczeństwem spolaryzowanym przez polityczne siły i sparaliżowanym przywiązaniem do tradycyjnych obrzędów.

Trojan
Choreografia: Viktor Davydiuk
Dramaturgia: Katarzyna Frątczak
Scenografia i kostiumy: Magda Flisowska
Projekcje: Karolina Mikołajczuk
Reżyseria świateł :Wiktor Kuźma
Opis: Bohaterowie, których dobrze znamy – zdobywca miast licznych Achilles, Hektor, co w bitwie wszystkich przewyższał, nad wodze wódz Agamemnon, z wyglądu waleczny Parys, Odys pełny mądrych, przeróżnych wybiegów. I ona – podobno najpiękniejsza – Helena. Toczą wieloletni bój, który się nie skończy. Nie tu, nie teraz, nie w Troi, nigdy. Choreografia Viktora Davydiuka, stworzona do nowej kompozycji Gabriela Kaczmarka, to próba wyrażenia poprzez taniec bezwzględności i okrucieństwa walki, a także bólu i rozpaczy po zmarłych, którzy nie chcą odejść. Twórcy, opowiadając jedną z najbardziej znanych historii o długoletnim konflikcie, mierzą się z problemami aż nadto obecnymi w naszej rzeczywistości. Jaka jest cena walki? Kto i o co ją toczy? Po której stronie jesteśmy – ofiary czy kata? Po której będziemy jutro? Czy mamy jeszcze szanse na lepszy świat?