Na terenie Wydziału Chemii UAM odbywa się 59 Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. 21. września, na terenie Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii, znajdującego się na Kampusie Morasko, w ramach Zjazdu PTCh, odbyła się uroczysta sesja naukowa poświęcona prof. Bogdanowi Marcińcowi. W sesji, obok Jubilata, uczestniczył Rektor UAM w latach 2008-2016, prof. Bronisław Marciniak, Dziekan Wydziału Chemii UAM, prof. Henryk Koroniak oraz Prezes Fundacji UAM, Dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM, prof. Jacek Guliński.
Profesor Marciniec w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia. Jest światowym autorytetem w dziedzinie chemii krzemoorganicznej i katalizy metaloorganicznej (współtworzył nową dyscyplinę wiedzy – katalizę metalonieorganiczną). Wydał 15 książek (w tym dziewięć po angielsku) i 380 publikacji, ma też ponad 170 patentów i zgłoszeń, oraz 42 opracowania technologiczne. Ponad 20 lat temu prof. Bogdan Marciniec zainicjował i doprowadził do uruchomienia pierwszego w Polsce parku naukowo-technologicznego. Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM już od 20 lat wspiera młode przedsiębiorstwa w innowacyjnym działaniu i pomaga wdrażać wyniki badań w gospodarce. Dziś PPNT był współorganizatorem sesji poświęconej prof. Marcińcowi.
Wśród prelegentów znaleźli się między innymi prof. J. Chojnowski, prof. P. Sobota, prof. A. Pietrzykowski czy prof. A.M. Trzeciak. Poruszano tematy związane z syntezą, modyfikacją i ceramizacją mikrosfer polisiloksanowych, cykloarylowaniem i cykloizomeryzacjami nienasyconych związków fosforoorganicznych czy chemią cyklpentadienylowych związków niklu.
Uczestnicy spotkania otrzymali jubileuszową monografię poświęconą 75-leciu Jubilata, wydaną przez Fundację UAM.