Eye on international business, czyli program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców

Eye on international business, czyli program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców

Erasmus tylko dla studiujących? Niekoniecznie! Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM zaprasza do unijnego programu ERASMUS dla Młodych Przedsiębiorców. Tak jak studenci wyjeżdżają na zagraniczne uczelnie zdobywać wiedzę, tak polscy przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w wymianie doświadczeń. Program służy zarówno tym, którzy dopiero startują w świecie biznesu, jak i doświadczonym firmom myślącym o ekspansji zagranicznej.

Trudne wejście na rynek zagraniczny?

Obecnie dla wielu firm, niezależnie od ich wielkości, działalność międzynarodowa oznacza z jednej strony sprzedaż zagraniczną, a z drugiej – współpracę z partnerami branżowymi w innym kraju, pozyskiwanie technologii, przeniesienie produkcji czy korzystanie z know-how opartego o doświadczenia spoza rodzimego kraju. Jednak wejście na arenę międzynarodową nigdy nie jest proste. Przede wszystkim podejmowaniu decyzji o wyjściu na rynki zagraniczne towarzyszy wiele pytań. Dotyczą one nie tylko kwestii przyjęcia produktu czy usługi, ale też uwarunkowań prawnych, kulturowych, znajomości niuansów branży. Ponadto, przygotowanie do działalności międzynarodowej pochłania czas, potrzebny chociażby na podróże i nawiązanie odpowiednich kontaktów.

Odpowiedź z Unii

I tu przychodzi z pomocą Unia Europejska. Wśród wielu programów wspierających rozwój rynku międzynarodowego znaleźć można również Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców (ang. Erasmus for Young Entrepreneurs, w skrócie EYE). To jedna z wielu odmian popularnego ERASMUSA znanego chociażby z międzynarodowych wymian studenckich. EYE adresowany jest jednak nie do osób studiujących, ale do przedsiębiorców. I wbrew nazwie – nie tylko tych młodych. Program łączy bowiem doświadczone firmy z młodymi przedsiębiorcami lub wręcz pomysłodawcami (aby wziąć udział w programie wystarczy dobry biznesplan). Jest jednak tak pomyślany, żeby na współpracy skorzystały obie strony.

Jak to działa?

W programie biorą udział z jednej strony osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą bądź młodzi przedsiębiorcy („NE” New Entrepreneurs), którzy prowadzą swoją firmę nie dłużej niż 3 lata, a z drugiej: doświadczeni przedsiębiorcy („HE” Host Entrepreneurs), prowadzący firmy mikro, małe i średnie, z jednego z krajów Unii Europejskiej, którzy zadeklarują chęć współpracy z młodym przedsiębiorcą.

Zasada jest prosta: doświadczony przedsiębiorca, dzięki kooperacji z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM, realizującym program EYE, nawiązuje współpracę z zagranicznym Młodym Przedsiębiorcą. Współpraca trwa od 1 do 6 miesięcy, a koszty pobytu młodego przedsiębiorcy pokrywa Komisja Europejska. W tym czasie Młody Przedsiębiorca aktywnie uczestniczy w codziennej działalności firmy-gospodarza, np. pojawia się na spotkaniach zespołu, spotkaniach z klientami, bierze udział w opracowywaniu analiz, dzieli się wiedzą. Młody Przedsiębiorca zyskuje doświadczenie biznesowe i cenne kontakty, a Host Entrepreneurs – pogłębioną wiedzę o zagranicznym rynku, cennego partnera, unikatową technologię lub możliwość wyszkolenia potencjalnego przedstawiciela swojej firmy za granicą.

Kluczem do sukcesu i udanej współpracy w ramach tego programu jest odpowiednie dobranie firm. Doświadczony przedsiębiorca powinien wybrać taką osobę, która odpowiada jego  planom ekspansji zagranicznej, ma odpowiedni pomysł, wiedzę lub doświadczenie, zaś Młody przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy firma, z którą chce współpracować faktycznie ma szansę zostać jego kluczowym klientem, odbiorcą technologii bądź partnerem. Choć program trwa tylko kilka miesięcy, warto, aby obie strony przystępując do niego określiły wzajemne cele długoterminowe – wtedy wyjazd/przyjęcie Młodego Przedsiębiorcy ma sens.

Koordynator programu, Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM, pomaga nie tylko w nawiązaniu współpracy, ale również w doborze partnerów.

***

Wszystkich zainteresowanych programem zachęcamy do kontaktu z koordynatorem projektu – Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM, pisząc na adres erasmus@ppnt.poznan.pl lub dzwoniąc pod numer 61 627 22 06. Więcej informacji o EYE znaleźć można na stronie www.erasmus-entrepreneurs.eu lub www.ppnt.poznan.pl.